';
Fotografia i podróżowanie – cz. 1: podróżowanie po USA.

To jest pierwsza część cyklu o podróżowaniu i fotografowaniu. Będzie o podróżowaniu po USA. Dlaczego po USA?

Jak napisałem na moim Facebooku, od zawsze fascynowało mnie USA. Odkąd pamiętam. Wychowałem się w latach końcówki rządów PRLu więc doskonale pamiętam kolejki po mięso, chleb, kawę, buty, wszystko! Te niewygody sprawiały, że zawsze tęsknym wzrokiem patrzyłem na ziemię obiecaną, jaką był zachód, a najdalej z tego zachodu – USA. Pamiętam paczki, jakie dostawali koledzy i koleżanki, których rodzice\chrzestni\wujkowie\ciocie mieszkali w USA – tymczasowo lub dłużej. W paczkach były takie cuda, że mnie i mojej siostrze nawet się nie śniło wcześniej oglądać, a co dopiero spróbować tych wspaniałości – czekolady, długopisy BICa i plastelina Play-Doh, która tak paaaaaachniałaaaaa, że chciało się ją zjeść! (w smaku była słona i mega okropna). I ten utwór T-Love „Stany, Stany, hajowa jazda, zjednoczonych łopot flag”.
Nie wchodząc w polemikę, jak bardzo się nabraliśmy na ten amerykański sen 20-30 lat temu, to jednak coś zostało we mnie zaszczepione, coś co sprawiło że marzyłem, żeby tam pojechać i zobaczyć na własne oczy te „dziwy” i kraj wiecznej wolności i szczęśliwości, w którym „państwo ci buli co miesiąc kasę, na twoją życiową szansę!”.

//brakującą resztę możesz doczytać na Facebooku 🙂

Wpadłem na pomysł, żeby wystartować projekt ze zdjęciami zrobionymi w USA przez te kilkanaście lat. Utworzyłem profil na Instagramie i nazwałem go #USAmoimiOczami.

Codziennie wrzucam tam jedno zdjęcie, które opisuję po polsku zwięzłą treścią i podaję lokalizację, gdzie zrobiłem to zdjęcie.

Chciałbym zachęcić znajomych – bliższych i dalszych – projekt jest dedykowany do ludzi z Polski, żeby nie bali się marzyć o dalekich wyprawach, być może USA i pokazać im, jakie piękne miejsca można zobaczyć w Stanach – miejsca, które przedstawiam po mojemu, tak jak ja je zobaczyłem i zapamiętałem.
Wszystkie zdjęcia są wykonane bardzo dobrym sprzętem fotograficznym, zazwyczaj okraszone długimi wieczorami spędzonymi na obróbce w komputerze.
Nie znajdziesz tam zwykłych pstryków telefonem z krzywą linią horyzontu, nieostrym pierwszym planem, wypranymi kolorami i ludźmi pod pomnikiem z nieznanym bohaterem 😐
Zdjęcia są przygotowane i przedstawione tak, że chcesz tam być, oglądać razem ze mną te krajobrazy, góry, doliny, miasta i morza. Będą miejsca bardzo znane jak most Golden Gate w San Francisco i Statua Wolności w Nowym Jorku, jak i te mniej znane, ale ciekawe, np. pewien odcinek drogi „in the middle of nowhere”.

Brzmi ciekawie? To trzymajcie kciuki, bo już zapraszam do obserwowania #usamoimiczami !! 🙂

https://www.instagram.com/explore/tags/usamoimioczami/

Canyonlands, Utah, USA.
Canyonlands, Utah, USA.
Marcin

Leave a reply